A B-2 Spirit lopakodó bombázó az egyik legdrágább katonai repülőgép, amelyet valaha építettek, de nincs egyetlen helyes válasz a „Mennyibe kerül egy B-2 bombázó?” kérdésre. Az elszámolási módszertől függően az adat nagyjából 933 millió dollártól több mint 2,1 milliárd dollárig terjedhet repülőgépenként.
Az Egyesült Államok Légierejének adatai szerint a hivatalos B-2 bombázó költsége megközelítőleg 1,157 milliárd dollár repülőgépenként az 1998-as pénzügyi év állandó dolláraiban. Ezalatt az Egyesült Államok Kormányzati Elszámoltathatósági Hivatalának történelmi adatai az átlagos beszerzési költséget 933 millió dollárban határozták meg repülőgépenként, míg a fejlesztési és beszerzési kiadások a 21 repülőgépből álló gyártási sorozatra vetítve összességében körülbelül 2,11 milliárd dolláros egységenkénti programköltséget eredményeztek.
A valós B-2 bombázó ár megértése ezért megköveteli a beszerzési, kutatás-fejlesztési, üzemeltetési költségek és a katonai eszközök értékelésének tágabb kérdésének szétválasztását.
B-2 bombázó költsége: a számok egy pillantásra
| Költségmutató | Összeg | Mit jelent |
|---|---|---|
| Hivatalos egyesült államokbeli légierő egységköltség | 1,157 milliárd dollár | 1998-as pénzügyi év állandó dollárjai |
| Teljes B-2 fejlesztési költség | 24,7 milliárd dollár | GAO 1998-as becslés, akkori dollárértékben |
| Teljes beszerzési költség | 19,6 milliárd dollár | 21 B-2 repülőgép beszerzése |
| Átlagos beszerzési költség repülőgépenként | 933 millió dollár | Beszerzési kiadások elosztva 21 repülőgépre |
| Teljes fejlesztési + beszerzési költség | 44,3 milliárd dollár | B-2 beszerzési program |
| Átlagos teljes programköltség repülőgépenként | 2,11 milliárd dollár | Fejlesztés + beszerzés elosztva 21 repülőgépre |
| 2020-as pénzügyi év üzemeltetési és támogatási költsége repülőgépenként | 41,01 millió dollár/év | Állandó 2020-as pénzügyi év dollárjai |
| 2020-as pénzügyi év üzemeltetési és támogatási költsége repült óránként | 150 741 dollár/óra | Állandó 2020-as pénzügyi év dollárjai |
| 2020-as pénzügyi év flotta üzemeltetési és támogatási költsége | 820,24 millió dollár | Akkori 20 repülőgépre vetítve |
A legfontosabb tanulság egyszerű: az 1,157 milliárd dollár, a 933 millió dollár és a 2,11 milliárd dollár mind helyes B-2 költségadat lehet, mert a repülőgép beszerzési és életciklus-költségeinek különböző elemeit mérik.
Mennyibe kerül egy B-2 bombázó?
A lehető legrövidebb válasz érdekében az Egyesült Államok Légierejének hivatalos adata körülbelül 1,157 milliárd dollár B-2 Spirit repülőgépenként az 1998-as pénzügyi év állandó dolláraiban.
Ezt az adatot azonban nem szabad egyszerűen az összegként leírni, amelyet az Egyesült Államok fizetne egy újabb B-2 megvásárlásáért ma.
A B-2 már nem gyártják. Eredeti gyártási infrastruktúrája, beszállítói hálózata és fejlesztési programja az egyesült államokbeli védelmi beszerzések egy nagyon más korszakához tartozott. Következésképpen nincs jelenlegi katalógusszerű B-2 bombázó ár, nincs exportár és nincs értelmezhető kereskedelmi viszonteladási érték.
Az 1,157 milliárd dolláros adat ezért leginkább hivatalos történelmi egységköltség-referenciaértékként értendő, nem pedig jelenlegi vételárként.
Olvassa el még: A legjobb ágazatok a 2026-os befektetésekhez: 7 strukturális növekedésre pozicionált iparág
Miért idézik gyakran a 2,1 milliárd dolláros B-2 bombázó árat?
A körülbelül 2,1 milliárd dollár repülőgépenkénti adat a B-2 program mögött meghúzódó hatalmas fejlesztési számla beszámításából származik.
A B-2 program 1998-as GAO-felülvizsgálata a végső fejlesztési költséget 24,7 milliárd dollárra, a beszerzést további 19,6 milliárd dollárra becsülte, így összesen körülbelül 44,3 milliárd dolláros programköltséget eredményezett akkori dollárértékben. Mivel a programban csak 21 repülőgép volt, az átlagos fejlesztési és beszerzési kiadás körülbelül 2,11 milliárd dollár bombázónként volt.
| B-2 beszerzési komponens | GAO-becslés |
|---|---|
| Kutatás és fejlesztés | 24,7 milliárd dollár |
| Beszerzés | 19,6 milliárd dollár |
| Összesen | 44,3 milliárd dollár |
| Repülőgépek | 21 |
| Programköltség repülőgépenként | 2,11 milliárd dollár |
Ez fontos megkülönböztetés a befektetők, védelmi elemzők és bárki számára, aki katonai eszközök értékelésével foglalkozik. A 2,11 milliárd dolláros adat nem egy egyedi repülőgép gyártási számlája. A B-2 képesség létrehozásának és megszerzésének teljes költségéből való részesedést jelent.
A kutatást, mérnöki munkát, tesztelést és rendszerintegrációt még akkor is fizetni kell, ha a gyártási számok csökkennek. Ha ezeket a fix költségeket egy nagyon kis flottára osztják szét, a program átlagos repülőgépenkénti költsége drámaian emelkedik.
A beszerzési költség közelebb állt a 933 millió dollárhoz repülőgépenként
Ha a fejlesztési kiadásokat kizárjuk, és csak a beszerzési költségeket vesszük figyelembe, a kép megváltozik.
Ugyanazon Kormányzati Elszámoltathatósági Hivatal elemzése szerint a teljes B-2 beszerzési kiadás körülbelül 19,6 milliárd dollárra rúgott 21 repülőgépre, ami átlagosan 933 millió dolláros beszerzési egységköltségnek felel meg akkori dollárértékben.
Ez vitathatatlanul közelebb áll ahhoz, amit a legtöbb fogyasztó elképzel, amikor a B-2 bombázó árára keres rá: a fizikai repülőgép megszerzéséhez kapcsolódó költség, nem pedig a mögötte lévő technológia feltalálásához.
Még ez az adat sem egyenértékű egy további bombázó előállításának határköltségével. A védelmi beszerzés tartalmazhat szerszámozást, vállalkozói költségeket, tartalék felszerelést, integrációt és egyéb költségeket, amelyek nem feltétlenül skálázódnak tökéletesen minden további repülőgép esetén.
Ezért megtévesztő lehet a vadászgépek, bombázók vagy haditengerészeti hajók kizárólag a főcímbeli „egységenkénti ár” alapján történő összehasonlítása.
Miért vált a B-2 ilyen drágává?
A B-2 program szokatlanul világos példát nyújt arra, hogy a csökkenő gyártási volumen hogyan alakíthatja át egy fegyverprogramjának gazdasági vonatkozásait.
A GAO program történelmi vizsgálata szerint a Légierő tervezési feltételezései 1986-ban 133 B-2 repülőgépre vonatkoztak. A beszerzési költséget abban a szakaszban nagyjából 329 millió dollárra becsülték repülőgépenként, míg a teljes programkiadás körülbelül 438 millió dollárra rúgott tervezett bombázónként.
1998-ra a gyártási sorozat mindössze 21 repülőgépre esett vissza. A beszerzési egységköltség körülbelül 933 millió dollárra emelkedett, míg az egységenkénti programköltség mintegy 2,11 milliárd dollárt ért el.
| B-2 program becslés | 1986-os terv | 1998-as program |
|---|---|---|
| Tervezett repülőgépek | 133 | 21 |
| Fejlesztési költség | 14,5 mrd dollár | 24,7 mrd dollár |
| Beszerzési költség | 43,7 mrd dollár | 19,6 mrd dollár |
| Beszerzési költség repülőgépenként | 329 m dollár | 933 m dollár |
| Teljes programköltség | 58,2 mrd dollár | 44,3 mrd dollár |
| Programköltség repülőgépenként | 438 m dollár | 2,11 mrd dollár |
A lenyűgöző rész az, hogy a teljes program olcsóbbá vált, a tervezett 58,2 milliárd dollárról 44,3 milliárd dollárra csökkent, miközben az egyes repülőgépekhez rendelt költség csaknem ötszörösére nőtt.
Az alapjául szolgáló matematika egyértelmű. A fix fejlesztési kiadások több tízmilliárd dolláros összegét végül csak 21 bombázóra osztották szét több mint 100 helyett.
A gyártási csökkentések nem voltak az egyetlen tényezők. A GAO jelentős fejlesztési kihívásokat dokumentált, beleértve a működési követelményekben bekövetkezett változásokat, gyártási nehézségeket, radarjeláram-problémákat, újratervezési munkákat és egy repülésteszt-programot, amely az eredetileg vártnál hosszabbá és drágábbá vált.
B-2 üzemeltetési költség: több mint 150 000 dollár repült óránként
Egy stratégiai bombázó megvásárlása csak gazdasági életének kezdete.
Az egyesült államokbeli katonai repülőgépek üzemeltetési és támogatási költségeinek GAO-vizsgálata megállapította, hogy a 2020-as pénzügyi évben a B-2 flotta körülbelül 820,24 millió dolláros éves üzemeltetési és támogatási költséget generált a 2020-as pénzügyi év állandó dollárjaiban kifejezve.
Akkoriban ez körülbelül 41,01 millió dollárnak felelt meg repülőgépenként évente és 150 741 dollárnak minden repült óránként.
Fontos kiemelni, hogy az üzemeltetési és támogatási kiadások szélesebb körűek, mint a tüzelőanyag-fogyasztás. Olyan kategóriákat foglalnak magukban, mint a karbantartás, személyzet, egységműveletek, fenntartó támogatás és folyamatos rendszerfejlesztések.
| FY2020 B-2 üzemeltetési mutató | Költség |
|---|---|
| Teljes flotta O&S költsége | 820,24 millió USD |
| O&S költség légijárművenként | 41,01 millió USD |
| O&S költség repült óránként | 150 741 USD |
| Flotta repült órái | 5441 |
A B-2 üzemeltetési költségei évről évre is ingadoznak. A GAO légi járművek fenntartásáról szóló jelentése azt mutatja, hogy a B-2 repült óránkénti költsége jelentősen változott a 2011–2020 közötti időszakban.
Ez kritikussá teszi az életciklus-kiadásokat a katonai rendszerek összehasonlításakor. Tágabb értelemben a GAO ismételten kiemelte az üzemeltetési és támogatási költségek fontosságát, amelyek a fegyverrendszer teljes életciklus-kiadásának jelentős többségét tehetik ki.
Olvasd el még: CLARITY Act és Polymarket 2026-ban: Az új amerikai kriptoszabályok átformálják az előrejelzési piacokat?
A B-2 flotta ma rendkívül ritka
Mindössze 21 B-2 Spirit készült eredetileg. Az U.S. Air Force Global Strike Command B-2 adatlapja szerint a jelenlegi aktív állomány az eredeti gyártási mennyiség alá esett.
Ez a ritkaság központi szerepet játszik minden értelmes katonai eszközértékelésben.
Egy kereskedelmi repülőgéppel ellentétben egyszerűen nem rendelhető újabb B-2 a gyártótól, ha egyet elveszítenek. A gyártósor évtizedek óta zárva van, és az U.S. Air Force a B-21 Raider felé halad, mint következő generációs behatoló lopakodó bombázója.
Ennek eredményeként egy meglévő B-2 működési értékét nem lehet kielégítően leírni pusztán a történeti beszerzési költséggel vagy a könyv szerinti értékcsökkenéssel.
Egy 300 millió dolláros baleset mutatja a katonai eszközértékelés korlátait
Egy valós példa illusztrálja a különbséget a beszerzési ár és a gazdasági érték között.
Egy B-2 súlyosan megsérült egy vészleszállás során a Whiteman légitámaszponton 2022 decemberében egy hidraulikai probléma és futómű-meghibásodás után. A hivatalos légierő baleseti vizsgálati jelentés szerint a légijármű bal szárnyán és futóművén keletkezett kár meghaladta a 300 millió dollárt.
A légierő végül úgy döntött, hogy nem állítja vissza az adott légijárművet az üzemeltetési szolgálatba. Ahogy az Air & Space Forces Magazine beszámolt róla, a döntés jól illusztrálta a lopakodó repülőgépek apró flottája fenntartásának egyre nehezebb gazdasági feltételeit.
Ez szokatlanul kézzelfogható példát nyújt a védelmi eszközök gazdaságtanára. Egy bombázó, amelynek történeti programallokációja meghaladta a 2 milliárd dollárt, még mindig eljuthat arra a pontra, ahol több százmillió dolláros javítási munka gazdaságilag igazolhatatlannak minősül.
Ezzel szemben egy másik sérült B-2-t sikeresen helyreállítottak egy külön leszállási baleset után. Az Air Force Materiel Command leírta, hogyan állították vissza a mérnökök a légijárművet a szolgálatba egy kiterjedt javítási erőfeszítéssel, megmutatva, hogy a javítás vagy kivonás közötti döntések erősen függnek a kár mértékétől, a tervezett költségtől és a légijármű működési értékétől.
Együttesen az esetek bemutatják, miért erősen kontextusfüggő a katonai értékelés. A releváns kérdés nem egyszerűen az, hogy „Mennyibe került eredetileg ez a bombázó?”, hanem inkább az, hogy „Mennyibe kerül ennek a konkrét légijárműnek a helyreállítása a képességhez és a fennmaradó szolgálati időhöz viszonyítva, amelyet nyújt?”
Hogyan működik valójában a katonai eszközértékelés?
A katonai eszközértékelés alapvetően különbözik a tőzsdén jegyzett részvények, ingatlanok vagy kereskedelmi repülőgépek értékelésétől.
Nincs aktív piac az üzemelő B-2 bombázókban, amely piaci kapitalizációt vagy összehasonlítható értékesítési mutatót tudna megállapítani. Ehelyett több értékelési koncepció létezhet egymás mellett.
A beszerzési költségen alapuló értékelés azt méri, mennyit költött a kormány a légijármű és a kapcsolódó képesség megszerzésére. A programköltség-értékelés a fejlesztési és beszerzési kiadásokat osztja fel a flottára. A pótlási költségen alapuló értékelés azt kérdezi, mennyibe kerülne egy egyenértékű képesség újrateremtése, bár ez nagyrészt elméleti egy olyan légijármű esetében, amelyet már nem gyártanak.
Aztán ott van a könyv szerinti érték.
A Védelmi Minisztérium pénzügyi beszámolási keretrendszere szerint a katonai felszereléseket és egyéb Általános Eszközöket, Berendezéseket és Felszereléseket történeti költség- és értékcsökkenési elvek alapján számolják el. Egyszerűsítve, a nettó könyv szerinti érték a történeti nyilvántartott költséget tükrözi, csökkentve a halmozott értékcsökkenéssel és egyéb könyvelési kiigazításokkal.
De a könyv szerinti értéket nem szabad összetéveszteni a stratégiai értékkel.
Egy teljesen vagy jelentős mértékben leírt bombázó nélkülözhetetlen maradhat a katonai tervezésben. Ezzel szemben egy hatalmas történeti beszerzési kiadású légijárművet kivonhatnak, amikor a javítás vagy fenntartás költsége már nem ésszerű működési szempontból.
Egy olyan stratégiai fegyver esetében, mint a B-2, a pénzügyi érték, pótlási érték, könyv szerinti érték és katonai hasznossság tehát négy különböző fogalom.
Valóban több mint 2 milliárd dollárt ér a B-2 ma?
Nem a „megér” szó hagyományos értelmében.
A széles körben idézett 2,1 milliárd dolláros adat a történeti programkiadásokat jelenti, amelyet az rendkívül kis gyártási sorozatra osztottak fel. Ez nem egy jelenlegi piaci értékelés.
Az eredeti összeg egyszerű fogyasztói inflációval történő kiigazítása sem eredményezne valódi jelenlegi B-2 bombázó árat. A védelmi technológia nem úgy viselkedik, mint egy közönséges fogyasztói termék. A beszállítói hálózatok eltűnnek, a speciális gyártási szerszámokat lebontják, a technológia megváltozik, és az újabb programok teljesen más tervezési és gyártási technikákat használnak.
Nincs tehát hiteles mai dolláralapú összeg arra, hogy egy üzemelő B-2 mennyit „ér”.
Azonnali keresések esetén a legbiztonságosabb megfogalmazás:
A B-2 Spirit hivatalosan légijárművenként körülbelül 1,157 milliárd dollárba került FY1998 állandó dolláron számítva. A GAO az átlagos beszerzési költséget légijárművenként 933 millió dollárra, a teljes fejlesztési és beszerzési programköltséget pedig légijárművenként körülbelül 2,11 milliárd dollárra becsülte a gyártott 21 légijármű esetében.
Mit árul el a B-2 költsége a védelmi gazdaságtanról?
A B-2 több mint egy szokatlanul drága repülőgép. Esettanulmány a fejlett katonai technológia gazdaságtanáról.
Története megmutatja, miért alakulhatnak ki ellentmondásos költségstruktúrák a védelmi programokban. A megvásárolt fegyverek számának csökkentése csökkentheti a teljes kormányzati kiadásokat, miközben egyidejűleg élesen megemeli minden egyes megmaradt egység látszólagos költségét. A kutatási, tesztelési és mérnöki kiadásokat nem lehet egyszerűen törölni, mert a termelés csökken.
A program azt is illusztrálja, miért számítanak az életciklusköltségek. Egy milliárd dolláros légijármű továbbra is évente több tízmillió dolláros üzemeltetési költségeket generál, miközben a korszerűsítések, javítások és üzemi karbantartás önmagukban is jelentős beruházási döntésekké válhatnak.
A repülőgép- és védelmi vállalatokat tanulmányozó befektetők számára ez azért fontos, mert a címbeli szerződéses érték ritkán mondja el a teljes történetet. A bevétel nem csak a kezdeti gyártásból származhat, hanem a fejlesztésből, modernizációból, karbantartásból, alkatrészekből, rendszerintegrációból és évtizedekig tartó fenntartásból is.
A B-2 bombázó költségét ezért leginkább kiadási halomként érdemes tekinteni, nem egyetlen árcédulának.
GYIK: B-2 bombázó költsége és ára
Mennyibe kerül egy B-2 bombázó?
Az U.S. Air Force szerint a B-2 hivatalos egységköltsége körülbelül 1,157 milliárd dollár FY1998 állandó dolláron.
Miért mondanak egyes források, hogy egy B-2 2,1 milliárd dollárba kerül?
Ez az összeg tartalmazza mind a fejlesztési, mind a beszerzési kiadásokat. Egy Government Accountability Office elemzés körülbelül 44,3 milliárd dollárra becsülte a fejlesztési és beszerzési kiadásokat a 21 légijárműből álló programra, ami légijárművenként körülbelül 2,11 milliárd dollárnak felel meg.
Mi volt a B-2 tényleges beszerzési költsége?
A GAO becslése szerint a teljes beszerzési kiadás körülbelül 19,6 milliárd dollár volt, vagyis átlagosan nagyjából 933 millió dollár a 21 repülőgép mindegyike.
Mennyibe kerül egy B-2 üzemeltetése?
Egy katonai repülőgépek üzemeltetési és támogatási költségeit elemző GAO-tanulmány szerint a B-2 repülőgépenként évente körülbelül 41 millió dollárba és repült óránként 150 741 dollárba került az FY2020 állandó dollárban számolva.
Hány B-2 bombázót gyártottak?
Összesen 21 B-2 Spirit készült az Egyesült Államok Légierejének hivatalos B-2 áttekintése szerint.
Vásárolhat az Egyesült Államok újabb B-2-t?
Nem létező gyártási program keretében. A B-2 gyártása 21 repülőgép után véget ért, ami azt jelenti, hogy nincs aktív gyártósor vagy hivatalos jelenlegi B-2 bombázó ár egy újonnan gyártott repülőgépre vonatkozóan.
Melyik a legjobb adat a B-2 bombázó árára?
Ez a kontextustól függ. A Légierő hivatalos egységköltség-adatához használja az 1,157 milliárd dollárt az FY1998 állandó dollárban. A beszerzési gazdaságosság szempontjából a körülbelül 933 millió dollár repülőgépenként megfelelőbb. A teljes történelmi fejlesztési és beszerzési teher esetében a körülbelül 2,11 milliárd dollár repülőgépenként nyújtja a legvilágosabb képet.
A beszerzési költség megegyezik a katonai eszköz értékelésével?
Nem. A katonai eszközök értékelése magában foglalhatja a történelmi beszerzési költséget, a számviteli értéket, a pótlási költséget, a hátralévő élettartamot és a stratégiai hasznosságot. Egy olyan egyedi stratégiai platform esetében, mint a B-2, ezek a módszerek nagyon eltérő értékbecsléseket eredményezhetnek.










